Menu

Zrušení bankovek přijde brzy a my budeme mít možnost s tím udělat jen to, že...

Je to jen má teorie (vize), avšak se domnívám, že bude brzy pravdou. Abyste jí dokázali porozumět, je dobré vědět tohle:

Dnes by mělo být na světě v hmatatelných penězích celkem 3 % světového jmění. Avšak nikdo to neví jistě, je dost možné, že tato hranice 3 procent už klesla někam na 2,6 %. Ale i při třech procentech to znamená, že necelých 2 000 nejbohatších lidí drží veškerou hotovost světa.

Pokud by těchto 2 000 lidí prodalo své majetky a šli vybrat své peníze do banky za předpokladu, že by je chtěli mít v hotovosti, na zbytek světa by nezůstal ani jeden dolar. Ani jedna koruna, ani jedno euro, žádné peníze v žádné měně, prostě vůbec nic. To se bavíme o téměř 7 miliardách lidí. Na které nezbyde žádná hotovost, pouze jejich dluh, který nebudou mít z čeho zaplatit.

Co by se v takový moment stalo?

Kdyby to tito lidé udělali, tak v ten moment by se stali bezprostředními vládci celé planety, drželi by veškerou hotovost, zatímco na zbytek světa by zůstal jen dluh. Stali by se elitou, která by ovládala vše. Vtip je ten, že se 90 % těchto lidí vzájemně zná, a kdo se nezná, ten se jednoduše díky jeho postavení seznámí. Tuto elitu byste nacpali do domu každého jejího jednotlivce.

Už vám to došlo? Zrušení hotovosti je nevyhnutelné, protože její poměr se bude neustále snižovat. A dluh všech narůstat. Není možné, aby pár lidí drželo veškeré hmatatelné peníze na světě. Časem by došlo k apokalypse. Jediné vyvrácení této katastrofy je stažení bankovek z oběhu a platit jen online. Aby nikdo nemohl držet velkou hotovost, a znevýhodnit tak ostatní. Přece jen – kdyby si zítra celá ČR nemohla vybrat hotovost, byl by to rozhodně problém.

Jak na tom vydělávat a kdy můžeme předpokládat zrušení hotovosti?

Investicí do platebních služeb, platebních terminálů, nákupu akcií společnosti Visa nebo Mastercard, protože jejich objemy transakcí se neustále zvětšují a nadále budou. Víme, že v posledních letech neustále rostou online platební transakce.

Čísla mluví jasně

Bezhotovostní transakce u obchodníků se v roce 2016 v průměru zvedly o 20–30 %. V roce 2017–2019 by se měly dostat až na 65 %.
Platební brána PayU hlásí roční nárůst o 20 % na 8,4 miliardy. A není v tom sama, každá společnost pro zprostředkování plateb vykazuje růst.

Náznaky

Již dnes můžeme vidět, jak to začíná, pomalu a v tichosti se začínají stahovat velké bankovky. Proto, aby uchovávat větší množství hotovosti nebylo vůbec snadné, natož ho někam převážet. Již dnes se to děje s 500eurovkou v Evropě, kterou pomalu stahují z oběhu, a to nemluvím o vietnamském dongu, kde je 1 mil. asi 1 000 Kč. Jak schováte 100 milionů do kapsy? Uvalují se čím dál horší podmínky na nákup v hotovosti a značně horší podmínky pro převoz peněz přes hranice.

Tak co? Taky si myslíte, že dojde ke zrušení bankovek? Pokud ano, tipněte si rok, kdy se tak stane. Rád si vaše tipy přečtu.

Autor: James Riess

Na koho si dát všeobecně v byznysu pozor? Na ty, co vám slibují za málo hodně
Základní pravidla podnikání podle Jamese Riesse
Strategie reálného konce? Musíte si umět představit reálný konec hry. Naučit se předvídat