Menu

Změna. Co je nejhorší na tom začít něco měnit? 

Nejhorší na tom je si přiznat problém. Protože věci se mění na základě problémů, když něco skvěle šlape a není potřeba to hned inovovat, tak se to mění jen z tohoto důvodu. Ale vy nic měnit nechcete, protože se změn bojíte. Co když to udělám a nepůjde to už vůbec, a teď to aspoň nějak jde? Každá změna přinese něco nového, buď pozitivního nebo negativního, pokud negativního, nic se neděje. Tak se zkusí zase něco dalšího, nejhorší je nic nedělat, plácat se v tom a doufat, že se to nějak zlepší samo. 

Druhý problém nastává tehdy, když nechcete přiznat svou chybu i přesto, že tady je a je jasně viditelná a plácáte to až do chvíle, kdy je náprava tohoto problému velmi složitá až nemožná! Změna začíná u toho umět si přiznat, že je něco špatně, že jste udělali chybu. Rozhodně to neznamená, že jste selhali. Pokud jste špatně spočítali náklady nebo nastavili nízké ceny, to se děje dnes a denně každému druhému podnikateli. 

Začněte s tím ale něco dělat!

Jak začít? Naučte se to přiznat, je to osvobozující a rozhodně z toho vzejde něco dobrého. Jakmile přiznáte chybu, je čas na změnu, určitě máte někoho, kdo vám říkal, že to tak bude a vy jste ho neposlouchali. Je dobré se sebrat, jít za tím dotyčným, říct mu narovinu, jak se věci mají, že jste se spletli a chtít po něm řešení. Rozhodně nerozebírat problém a poslouchat další problémy, o těch se mluví hezky, ale ať vám k danému problému obratem řekne řešení. Rozhodně to nedělejte přesně tak, jak vám řekne, vyslechněte si jeho verzi a názor dalších minimálně dvou lidí.

Pokuste se udělat ze všech těchto variant kompromis a podle svého nejlepšího úsudku se rozhodnout sám/a. Které řešení je pro vás nejméně bolestivé a nejrozumnější.

Hodně štěstí se změnou. 

A co se stane, když poslechnete jednoho člověka?

Možná to vyjde, ale spíše to bude průser. Nedejbože to pak dopadne blbě – no a na něj naštvaní být nemůžete, on vám řekl názor, to vy jste odpovědní za rozhodnutí, které jste udělali. Přesně proto je lepší si to posrat sám, než to nechat posrat někoho jiného. A to neplatí jen u byznysu, ale při každodenním žití. 

Například: Když vezmu svou situaci – jedeme na dovolenou s přítelkyní a najednou mi nejede navigace, řídím se podle značek. Stalo se mi nespočetněkrát: Odboč doprava, říká ta moje princezna. No, ale pocit a orientační smysl mi říká doleva.

Je lepší, pokud vám váš rozum říká doleva, odbočte doleva, když to bude špatně, otočíte se a přiznáte chybu a můžete být naštvaní jen na sebe, ale pokud odbočíte doprava a bude to špatně, budete řvát na přítelkyni, kam vás to poslala? Ne, nemáte na to nárok, řekla vám její názor a rozhodnutí bylo na vás. No a když to bude dobře, tak si vyslechnete hodinovou přednášku o tom, jak má vždy pravdu a mnoho dalšího… Chlapi, nestojí to za to.

Prostě si to vždy radši poseru sám, než to nechat posrat někoho jiného.  

Autor: James Riess

Na koho si dát všeobecně v byznysu pozor? Na ty, co vám slibují za málo hodně
Základní pravidla podnikání podle Jamese Riesse
Strategie reálného konce? Musíte si umět představit reálný konec hry. Naučit se předvídat