Menu

Zákony, co pro nás znamenají a kdo na ně nakonec doplatí? Lidé nemají žádnou možnost proti nim bojovat!

Myslíte si, že zavedení EET nějak zhoršilo podnikatelům jejich práci? Že to dostali sežrat? Velmi malému množství podnikatelů to ublížilo.

Víte, většina podnikatelů, kteří neodváděli tolik, co měli, tak to bylo pouze proto, že v Česku byla nastavena konkurencí nějaká cenová politika. Aby se jí vyrovnali, museli držet s ostatními, díky tomu to měli lidé levnější. No a když přišlo EET s tím, že by mělo být vše pod dohledem, tak tito podnikatelé udělali jen jednu věc – změnili cenovou politiku a jednoduše si o to, co chce stát, zdražili, aby dostali ty peníze, co předtím. Jediný, komu to ublížilo, je koncový zákazník. Tomu se mzda nezvedne a je to právě on, kdo to zaplatí, právě on, který je volil, aby dostal do státní kasy víc peněz. Netušil ale, že to budou peníze z jeho kapsy. Ale o tom psát nechci, proti EET nic nemám, ani proti tomu, kdo to prosadil. Nastavil jen stejná pravidla všem. Ale co je rozhodně pravda, tak že ti, co vidí tato čísla díky evidenci tržeb (úředníci) mohou jednoduše zjistit, který byznys šlape, a který ne. Je fajn mít takové informace – aspoň potom víte, komu udělat konkurenci, nebo kterou další firmu koupit (přidat do portfólia například takového Agrofertu).

Tohle téma už je tak dost řesené, tak pryč od něj – chci mluvit o tom, že lidé by měli mít možnost regulovat některé zákony a jednoduše nedovolit sněmovně je schválit. 

Proč? Zákazat kouření není to nejhorší, co nás může potkat. Upřímně, já kuřák nejsem, ale pokud dám 15 milionů za restauraci, tak to, co se děje vevnitř, může být státu u prdele! A je na mně, co lidem zde dovolím, a co ne! To je jak kdybyste si koupili dům za svoje a stát by vám v něm zakázal vařit s výjimkou, pokud nejste vyučený kuchař, protože byste třeba mohli způsobit požár.

Představte si, že stát schválil zákon. Bude o tom, že veškeré digitální společnosti musí poskytovat veškerá data státní správě, která bude tato data kontrolovat. Například z nějakého nesmyslného, avšak přesvědčivého důvodu, a to například toho, aby vás chránila nebo snížila kriminalitu.

Uvedu můj příklad.

iPhone apple ID – díky tomu uvidí mou aktuální polohu, kde jsem + tel. číslo a další

Mobilní banka – uvidí na můj stav účtu

Facebook a Instagram – biometrie mého obličeje přiřazená ke jménu (to, jak přesně vypadám – výška, váha)

Odemknutí telefonu – tím pádem otisk prstu k telefonnímu číslu

Můj telefon s aplikací mého auta – kde je, kolik jsem s ním najezdil atd.

Díky tomu, že si stáhnou všechna data od těchto společností, které proti tomu nebudou moci nic dělat, tak o nás budou mít absolutní přehled a náš svobodný život velmi rychle skončí. 

Jakmile poskytnou tyto informace státní správě, dotyčný úředník hned uvidí, jak vypadám – bude znát můj obličej, u něj bude mít otisk mého prstu. Uvidí, kolik peněz mi zbývá na účtu, tím pádem i odkud mi chodí peníze. No a když bude chtít, tak mi může zavolat, protože k mému obličeji tam bude mít přiřazeno telefonní číslo. Aby toho nebylo málo, uvidí, kde se nachází mé auto a kde se pohybuji já. Bude také vědět, co plánuju dnes dělat, pokud jsem se někomu svěřil (například mu to napsal přes Viber, WhatsApp nebo Messenger).

Takto může taky vypadat svoboda koncem 21. století.

Autor: James Riess

Na koho si dát všeobecně v byznysu pozor? Na ty, co vám slibují za málo hodně
Základní pravidla podnikání podle Jamese Riesse
Strategie reálného konce? Musíte si umět představit reálný konec hry. Naučit se předvídat