Menu

Základní pravidla podnikání podle Jamese Riesse

Jsou to pravidla, které jsem si vytvořil díky nezdarům, které mě potkaly a každý z nich mě stál hodně, ať už finančně nebo psychicky. A také jsou to pravidla byznysmenů, kteří se také nepěkně spálili. 

1. Nikdy nikomu nevěřte.

Je to možná tvrdé a říkáte si, že je vždy komu věřit, ale ne. Dokud je situace růžová, vše se zdá v pohodě, ale jakmile se něco posere, jste v tom každý sami za sebe a nikdo vám většinou nepomůže. Ne nadarmo se říká, že v takové situaci poznáš přítele. Naopak aby si zachránil dotyčný prdel sám, ještě vám podrazí nohy! A jede to jako domino, když se sere, tak pořádně, to se taky neříká nadarmo.

2. Zkratky neexistují.

To je důležité si pamatovat, za málo práce hodně peněz, to opravdu těžko a když vám přijde, že to tak někdo měl... Vždyť nevíte, čím vším si prošel. Vždy je někde háček, nenechte se rozhodně zlákat na nabídku za málo práce hodně muziky (peněz), něco v tom bude. Všude za každým úspěchem je tvrdá práce a nic nikdy nebylo ze dne na den. Takže tvrdě pracujte na tom vašem dvorečku a nehledejte zktratky. Ale práci si rozhodně ulehčujte, to je úplně něco jiného než zkratka, zrychlí to váš postup v projektu.

3. Musíte mít vždy plán B. 

Plán B ukazuje, jak je podnikatel obezřetný a připravený. Člověk si ho dělá propracovanější pokaždé, co se v životě spálí. Při investici nebo podnikatelském záměru si vždy spočítá rychle tu nejhorší situaci a s tou pracuje. Do takové situace se může dostat okamžitě a plán B vytvoří tak, aby ho z té situace neprodleně dostal, nebo aby zachránil velkou část investovaného kapitálu. Já osobně mám vždy zadní vrátka. 

4. Rozhodně pomíjivé pravidlo je:

Nikdy nenechávejte vajíčka v jednom košíčku. Na jednu stranu je skvělé mít více příjmů, kdyby se náhodou stalo, že se doba změní a jedna z firem vám bude stagnovat a nebude vydělávat tolik. Ale na stranu druhou, pokud sedíte tzv. jednou řití na dvou židlích, nikdy tomu nedáte tolik, jako byste se věnovali jednomu projektu. Budete se posunovat pomalu a to se nebavím o tom, pokud ty projekty máte například tři. Pokud tomu jednomu dáte vše, budete ho posouvat pořád kupředu. Je velmi málo pravděpodobné, že vám přestane fungovat. Znám příklad, kdy muž měl šikovně našlápnuto, ale začal se srát do jiných věcí a dnes mu jeho hlavní projekt stagnuje, protože ho dostatečně nerozvíjel i přesto, že měl obrovský potenciál. Na druhou stranu znám 2 šikovné chlapy, kteří dali jedné své firmě opravdu vše a dnes jsou milionáři a pořád jejich firmu posouvají vpřed. 

5. Mít finanční rezervu.

Tohle je velmi důležité pravidlo, dává vám jistotu, svobodu a klid. Kolik mít finanční rezervu? Nejlépe je mít aspon 3× to, co jste schopní utratit za jeden měsíc běžného fungování. 

Svých pravidel mám víc, tohle jsou jedny z nejdůležitějších, které mám. Určitě zveřejním brzy i další.

Autor: James Riess

Na koho si dát všeobecně v byznysu pozor? Na ty, co vám slibují za málo hodně
Strategie reálného konce? Musíte si umět představit reálný konec hry. Naučit se předvídat
Jak vydělávat nákupem domén na internetu?