Menu

Na koho si dát všeobecně v byznysu pozor? Na ty, co vám slibují za málo hodně

Vždy se objeví někdo, kdo vám za málo práce, téměř za žádnou námahu, slibuje velký výdělek. Přesně na tyto lidi si dejte velký pozor, téměř nikdy nepoznáte na první pohled, že jde o blbost, někdy jsou přesvědčiví a důvěryhodní, ale vy se musíte zařeknout v to, že nikdy nechcete nic zadarmo. Poděkujte za hezkou příležitost a jděte dál. Těžko se tomu odolává, ale z 99 % na to doplatíte.

Pár příkladů: Mluvím o tom, že chlápek, skvělý matematik, co žil a studoval v Americe, vyvinul algoritmus, který na burze dělá 1 000 transakcí za vteřinu a vydělává haléře, ale díky tomu objemu se z toho stávají miliony dolarů. Aby mohli obchodovat s větším obnosem, potřebují na to kapitál a lanaří vás na abnormálně vysoký zisk. Musí být dostatečne velký proto, abyste si řekli, i kdyby to nevyšlo, tak tuto částku jsem ochotný riskovat za takový výdělek. Většina z toho jsou jen taková (letadla), lidé, kteří sbírají kapitál a nasledně vyplácejí nějaký podíl. Vydělají a občas taky ne, spoléhají na to, že budou pořád vybírat od vkladatelů peníze, přece jen když vyberete 100 mil., je z čeho vyplácet úrok na dost dlouho dopředu.

Říkáte si: Tyhle lidi vytřídím tak, že vložím něco na zkoušku a po 5 měsících to vyberu. Na tohle přesně jsou ti lidi připravení, čekají na to a rádi vám peníze dají. Proč? V ten moment, co vám dají peníze do ruky vaše peníze, které jste jim dali ke zhodnocení, jste se chytili, vidíte, že to funguje, není žádný problém s vyplacením a neuběhne ani 30 dnů od této situace a nesete jim 2× tolik, protože tomu bezmezně věříte, že na nic takového nenaletíte? Divili byste se, jak je abnormálně velký zisk za nulovou námahu lákavý. Komu by se taky nelíbilo dostávat například 3 % měsíčně? 

První varování nastává tehdy, pokud například investiční společnost není kontrolována ČNB (českou národní bankou).

Všichni mají jedno společné, ani nemusí jít o burzu a podobné. Společný mají ten příběh, každý ho má skvěle promyšlený a je připraven vám vyvrátit jakoukoli obavu. Příběh, u kterého budete mít jedinou šanci, jak poznat, že jde o špatný obchod, je ten, že uvidíte za opravdu málo práce hodně peněz a to kolik že to je? To vám už musí říct vlastní rozum.

Až už se rozhodnete vložit peníze, tak musíte přesně vidět, kde jsou použity a jak je s nimi naloženo. Například jako společník ve firmě či podílník na nějakém startupu nebo mít tyto peníze něčím zajištěné v případě půjčky, nejlépe nemovitostí. Protože i skvěle napsaná směnka vám může být k ničemu. 

Jak správně pohlídat své peníze při půjčce? Čtěte v článku zde.

Autor: James Riess

Základní pravidla podnikání podle Jamese Riesse
Strategie reálného konce? Musíte si umět představit reálný konec hry. Naučit se předvídat
Jak vydělávat nákupem domén na internetu?