Menu

Kontroly ve vaší firmě

Ze zkušenosti vím, že kontroly chodí většinou na udání. Aby vám jen tak někdo dojel zkontrolovat například váš kamerový systém, jestli splňuje veškeré náležitosti vůči zaměstnancům, zákazníkům atd., je tak málo pravděpodobné až nesmyslné, že pokud se někdo takový ukáže u vašich dveří, počítejte s tím, že je za tím konkurence nebo nespokojený zaměstnanec. 

Co v takovém případě, když se vám někdo takový objeví ve dveřích?

Musíte zachovat absolutní klid, pokud máte ve firmě společníka, je to velké +, i pokud je v budově kontrola a neví jak vypadá, ať v klidu opustí budovu a zmizí. Bude se vám to v dalších 20 minutách opravdu hodit.

Pohostěte je, nabídněte jim kávu, buďte příjemní a sympatičtí a dělejte si z toho trošku srandu, budou hrát tvrďáky. Pokud to vydržíte po celou dobu, tak na usmívajícího příjemného člověka nebudou nepříjemní – jsou to taky jen lidé. Řekněte, ať se posadí a udělají si pohodlí, že si musíte jen na 10 minut něco vyřídit. To proto, aby se hned nechtěli pustit do kontroly. 

Mezitím odhlaste všechny počítače spojené s kamerovým systémem nebo daty, která potřebují prostě všechno.

Potom, co se za nimi vrátíte, se zeptejte, co všechno po vás potřebují. Pokud jsou to data z PC, heslo má pouze kolega a nemůžete se mu dovolat. Volejte před nimi – je to důvěryhodnější. Řekněte, že data zašlete později, nebo si domluvte jiný termín, máte na to plné právo, oni měli kontrolu ohlásit dopředu. Duležité! Jsou věci, které rozhodně i při jiných kontrolách musíte mít na provozovně, například docházku zaměstnanců, pokud ji nemáte vypracovanou nebo nemáte vypracované něco, co tam musíte mít, vždy je menší pokuta (zlo). Když to „máte“, ale kolega to vzal domů ke kontrole a zítra to tady budete mít, většina kontrol si domluví jiný termín nebo si to nechá zaslat na e-mail. Ale pokud byste jim to ukázali, neměli to hotové nebo zcela v pořádku, pokuta vás nemine. 

Úplatek – co to vlastně je úplatek?

Musí to být jasně daná finanční odměna za určitou protislužbu. To vy neděláte a nikdy ani nedělejte – neuplácejte! „Údajně“ to chodí tak: Pokud si půjčíte dokumenty dané kontroly a vložíte do nich bankovku nebo ji necháte položenou vedle něj například v boxu nebo v krabici se zákusky, se kterou ho vyprovodíte, není to možná špatný nápad. Důležité: „Domnívám se“, že tuto pozornost přijme pouze, když jste s ním sami a není s vámi další člen kontroly. V ten moment, co si všimne bankovky (2ka je nejlepší), vám řekne, že tohle on nedělá, že to není potřeba, ne děkuji a snaží se vám ji vrátit. V ten moment oponujete tím, že bankovka není vaše, jak by taky mohla být, vždyť neuplácíte a hned v ten moment odcházíte a přejete krásný den. 

Nikdy nikdo nevrací bankovky, které našel a jejich majitel je neznámý. Vždyť ji není ani komu vrátit. Berte to tak, určitě je pak každý dobrák dá na charitu :))

Kontrola dojde na udání, buďte příjemní, zachovejte klid, máte vše v pořádku, i pokud ne, je důležité je o tom přesvědčit.

Přeji málo kontrol, nejlépe žádné.

Autor: James Riess 

Na koho si dát všeobecně v byznysu pozor? Na ty, co vám slibují za málo hodně
Základní pravidla podnikání podle Jamese Riesse
Strategie reálného konce? Musíte si umět představit reálný konec hry. Naučit se předvídat