Menu

Kam putují všechny peníze? Jsme opravdu tak slepí?

 

Chceš znát budoucnost? Chceš vědět, kdo bude mít hlavní slovo? Tak sleduj peníze…

 

Věděl jsi, že čínská města s názvy, které nedokážu ani vyslovit, mají stejně velké ekonomiky jako státy Evropy? Ano, slyšíš dobře. Státy jako je například Švýcarsko, Rakousko nebo Itálie. Například takové Švýcarsko má stejně velkou ekonomiku jako čínské město Guangzhou nebo Suzhou jako celé Rakousko.

V roce 2022 čínská ekonomika dožene ekonomiku USA a rychle jí uteče… Je to jako byste jeli ve svém voze po dálnici 200km/h a pořád zrychlovali. A USA bylo před vámi ve svém fordu 20 km, ale neustále by drželo svou rychlost 120km/h. Brzy ho doženete a velmi rychle mu také ujedete. A o co, že v tomhle závodě jde? Na konci článku vám to dojde.   

Nejbohatší člověk světa je dnes Američan, jehož hodnota majetku přesáhla 100 miliard dolarů a je to Jeff. Majitel společnosti Amazon. Jestli vám to ještě nedošlo, tak 90 % produktů na Amazonu je vyrobeno v Číně. Tak a přesně sem putují všechny ty peníze za produkty, které kupuje celý svět? Ano. 

Jen tak pro zajímavost, Elon Musk (je často spojovaný člověk se společností Tesla, její investor a ředitel). No tak ten bude mít největšího dodavatele baterií za 2 roky v Šanghaji. A nejsou to jen tito giganti! Je to každá větší firma, je to obrovské množství produktů, se kterými se denně setkáváme, které odtud pochází.

Takže my všichni od nich denně nakupujeme každý den. Miliardy tečou jejich směrem. To by nebyl problém, kdyby se tak dělo i obráceně, aby zde byla nějaká rovnováha. Ale jak to oni vlastně s tímto mají? 

Udělali jsme Facebook? Dobrý… Oni ho u sebe zakáží a udělají stejnou kopii, auta, Youtube, prostě všechno na co si vzpomenete si vyrobí (udělají) sami. A „originál“ u nich zakáží. Proč? Jediná odpověď je, aby všechny ty příjmy, co z toho jdou, zůstaly v jejich zemi! Chytré že ano ? 

Není to tady rok, dva nebo 3, trvá to už déle. Kde jsou všechny ty nakumulované peníze, které tečou do jejich kapes? Další zajímavá věc: Věděl/a jsi, že v Číně jsou každý týden 2 noví miliardáři? To je opravdu rychlé. 

 

Takže kam dál putují ty peníze?

Odpověď nemusíme hledat daleko, přece jen něco u nás nakupují, ne produkty, ani služby, ale podíly. Podíly klíčových firem našich ekonomik, firmy, které vyrábí produkty právě ve Švýcarsku, Itálii a v dalších zemích, do těch investují a taky do bank nebo takového Applu, či investice rizikového kapitálu, za to velkého potenciálního růstu. Proč? Až jednou budou mít hlavní slovo v těchto firmách, budou mít i moc. 

 

No a třeba (moje smyšlené představy) se stane, že když potom požádá Čína slušně Ameriku o to, aby přijala 100 mil. jejich obyvatel, protože oni už nevědí, kam s nimi, když mají už 100 milionových měst, tak co asi Amerika řekne, když bude vědět, že ovládají jejich banky a klíčové společnosti v jejích státech? Ne ? odpověd například: Nepřijmete? Ok. Zítra si už Američan nepůjčí ani dolar.

 

Jednoduše. Nebudou mít na výběr.

Proč válčit, když si je můžete koupit? 

 

Autor: James Riess

Na koho si dát všeobecně v byznysu pozor? Na ty, co vám slibují za málo hodně
Základní pravidla podnikání podle Jamese Riesse
Strategie reálného konce? Musíte si umět představit reálný konec hry. Naučit se předvídat