Menu

Co je potřeba pro práci v zahraničí? Jaké papíry po vás chtějí a co je to A1?

Spousta lidí by vám řekla, že je to jazyk, že nejdůležitější je umět řeč dané země. Pokud umíte jazyk, je to samozřejmě velké plus. Práci tam seženete rychleji a rozhodně lepší. Dnes ale není problém si bez jazyku v zahraničí přijít na pěkné peníze, pokud se nebojíte práce, rozhodně práci seženete. Když ne přes známé, kteří tam pracují, tak určitě jinak – například stačí zadat do vyhledávače „práce v zahraničí bez jazyka“ a nabídky se na vás jen vyvalí. Znám případ, kdy si kluk takto našel práci během 2 dnů a za týden už byl v Německu. Skvělé je na tom to, že jakmile budete v té zemi déle než 3 měsíce, tak vás to donutí se ten jazyk z velké části naučit.   

No, ale když cestujete do zahraničí jako OSVČ (podnikatel) dělat práci, za kterou budete fakturovat a nebudete tam zaměstnaní, potřebujete tzv. A1. A od roku 2017 vám tzv. Domicil vyřídí úředník na každém finančním úřadě ve vašem městě na počkání. 

Co je tato A1 zač?

Tímto papírem se prokazuje to, že odvádíte sociální a zdravotní pojištění v ČR. A každý majitel firmy, který si vás v zahraničí najme, to po vás bude chtít doložit.

Kdo mi tuto A1 vystaví?

Úřad OSSZ ve vašem městě na základě toho, že jste přihlášen jako živnostník a živnost nemáte pozastavenou, ale otevřenou. Také potřebujete nějakou smlouvu o dílo. Záleží totiž na tom, jakou práci tam jedete vykonávat. Pokud smlouvu nemáte, nevadí, stačí ji dodat později.

Co je s tím spojeno?

Musíte si o A1 zažádat, takže jediné, co vás čeká, je vyplnění žádosti na úřadu OSSZ. Není to nic složitého, vyplňte, co víte, zbytek vám poradí paní u přepážky. Otázka asi deseti minut.

Jak dlouho celý proces vyřízení trvá?

Když ráno přijdete a vyplníte žádost, tak vás zaevidují a dostanete o tomto zaevidování dokument. A originál A1 vám vystaví většinou do 3 pracovních dnů. Pokud potřebujete na druhý den odjet do zahraničí, stačí vám, že odjedete s papíry o této evidenci. Jednoduše řečeno – stačí, že jste o A1 zažádali a máte k tomu nějaký doklad, díky tomu můžete vyrazit hned.

Nebojte se, rozhodně vám to něco přinese, krom té možnosti vidět svět si dokážete vydělat velmi abnormální peníze na české poměry, až 4× tolik.

Pokud byste se chtěli dostat do Německa nebo na řecký ostrov Rhodos, můžete mě kontaktovat, rád se vám pokusím pomoci.
Přeji hodně štěstí a úspěchů, není to jednoduchá cesta, ale rozhodně stojí za to!

Autor: James Riess

Na koho si dát všeobecně v byznysu pozor? Na ty, co vám slibují za málo hodně
Základní pravidla podnikání podle Jamese Riesse
Strategie reálného konce? Musíte si umět představit reálný konec hry. Naučit se předvídat