Menu

Co je lepší, OSVČ nebo firma?

 

Rozhodně firma!!! Založte ji, protože když podnikáte jako fyzická osoba, ručíte vším, co máte. A to není dobré.

OSVČ znamená, že pokud někomu dlužíte nebo se cokoli posere a vy za to ani nemůžete, přijdete o barák, auto, jednoduše o všechno, co máte!

Co to znamená mít firmu s.r.o.?

Pokud v ní jste jen ředitel a ne jednatel, ručíte úplně za hovno. Takhle si velká spousta lidí napsala firmu na někoho, komu nebylo co vzít, a jednoduše si podnikali s čistou hlavou. Pokud něco nezaplatí nebo se něco špatného stane, nikdo na ně nemůže. Bohužel to tak udělalo hodně lidí a spoustu slušných kvůli nim přišlo na buben. Tenhle typ lidí to ale dělal účelově. 

Firmu je dobré mít především z tohoto důvodu:

Máte-li firmu, jste v ní jednatel, podnikáte slušně, vždy se může stát uvedený případ viz. výše! Někdo na vás udělá podvod a vy se kvůli podvodníkům dostanete do platební neschopnosti. Například protože mu dodáte materiál, ale dotyčný ho neproplatí. Příjdete o vše, pokud jste OSVČ, ale jelikož máte firmu, už máte možnosti se bránit. Dnes se dají už i na internetu najít společnosti, které koupí vaši firmu i s dluhy za nějaké finanční ohodnocení, není to nic nelegálního, možná nemorálního. Například na přepis firmy vám dnes stačí 50 tis. korun a můžete se tak zbavit řádů miliónů dluhů. Tito lidé se zavazují ve smlouvě vaše dluhy vyrovnat. 

Toto je asi taková hlavní výhoda, mimo jiné taky to, že vypadá líp, když někomu zakázku dělá firma než OSVČ a ti, kteří mají více činností, si tak můžou vše hodit pod svou jednu firmu a řešit si to všechno tzv. pod jednou střechou. Například moje a kolegova firma Pietro Riess s.r.o. dnes provozuje 4 webové portály, dodává grafické služby, stará se o reklamu několika firmám a obchoduje s německým stavební trhem.

Za mě osobně vždy bych řešil věci přes svou firmu.

Autor: James Riess

Na koho si dát všeobecně v byznysu pozor? Na ty, co vám slibují za málo hodně
Základní pravidla podnikání podle Jamese Riesse
Strategie reálného konce? Musíte si umět představit reálný konec hry. Naučit se předvídat